Oyun ve Ofis Sistem Önerileri

Aşağa gitmek

Oyun ve Ofis Sistem Önerileri

Mesaj  uFucK Bir C.tesi Ekim 03, 2009 2:35 pm

Ekran kartlarında yaptıkları geri dönüşü işlemcide de tekrar etmişler. AMD'den sürekli işlemci ve yeni işlemci haberleri gelip duruyor. Siz de zaten siteden takip ediyorsunuz. Genel olarak Intel'in Core i7 serisi işlemci liderliğini korumaya devam ediyor. Ancak AMD, ATI ile ciddi bir tecrübe elde etti ve bunu işlemcilerine de uyguladı.

Bu tecrübe, 'başarılı olmak için en performanslısını üretmeye gerek yok' şeklinde özetlenebilir. Bugün en hızlı grafik yongaları Nvidia'ya ait olmasına rağmen, ATI'nin Nvidia'ya ciddi bir darbe indirdiğini söyleyip durduk. Nvidia da buna karşılık sürekli önlem almaya çalıştı. Performanslı olmasına rağmen pahalı kalan kartlarını sürekli ucuzlattı ve sonunda da üretim tekniğini ilerleterek 55nm'ye geçiş yaptı. Kartlarının isimlerini bay Miyagi'nin 'cilala parlat' yöntemiyle değiştirip yeniymiş gibi gösterdi. Üstelik bu yönteme devam edecekler. Haberini yapmıştık.

Burada AMD'nin başarısı, en iyisini yapıp fiyatı yükseltmek yerine, yeteri kadar iyisini yapıp uygun fiyata satma taktiğinin tutması oldu. Aslında 3000 serisinde de denemişlerdi ama fiyatlar iyi olmasına rağmen, ürünler yeteri kadar iyi olma maddesini karşılamamıştı. 4000 serisinde ise hem uygun fiyat sunuldu hem de kartların performansları günümüzün oyunlarını popüler çözünürlüklerde rahat çalıştırabilecek düzeydeydi. Crossfire seçeneği ve kartların X2 versiyonları da ilk kez bu modellerle mantıklı hale geldi. Yaşanan eknomik kriz de pahalı kartların satışını iyice düşürünce, ekran kartı bütçeleri Nvidia'nın pahalı kartlarını gündemden uzak tuttu.

AMD, işlemci tarafında da benzer bir tabloyla karşı karşıya kaldı. Intel'in Core i7 çözümü tartışmasız lider ancak kendisi pahalı, X58 pahalı ve DDR3 bellekler pahalı. AMD Nvidia'ya uyguladığı taktiği uygulayıp, yeterli gücü uygun fiyata sunma yoluna gidiyor ve yaptığımız testlere göre Phenom 2 modelleri ve kırpılan Phenom'lar birçok kullanıcıyı tatmin edecek performansı sunuyor. Anakartları zaten ucuz. Üstelik DDR 2 kullanabildikleri gibi, DDR3 de destekleyen modeller geliyor. Bunu yanında genelde çok pahalı olmalarına alıştığımız çarpan kilitsiz Black Edition versiyonları, makul sayılacak farklarla satılıyor. AMD bu işlemcilerle yok olduğu overclock arenasına geri dönebilecek.

Tabii bunu 'AMD Intel'i geçmeyi beceremedi' şeklinde yorumlayanlar da olacaktır ama AMD'nin ATI ile bu stratejiyi uygulayıp, 4000 serisinde başarılı olması, aynı şeyi işlemci tarafında uygulamalarını da doğal kılıyor. X3 diye bir işlemcinin var olabilmesini de bu şekilde açıklayabiliriz. Ama iyi ama kötü Intel'de karşılığı olmayan bir ürün çıkardılar.

Intel de bu arada Core I7 ile çok iyi bir işlemci ortaya koydu. Onların da şansına ekonomik kriz, Core i7 ailesini önceki pahalı işlemcilerine kıyasla en az satılan işlemci yaptı. Burada merak ettiğimiz şey, Intel'in, Nvidia'nın yaptığı gibi fiyat ayarlaması yapıp yapmayacağı. Aslında fiyat ayarlaması yapmasalar bile, 150$ seviyesinde bir anakart sunulabilmesi, i7'lerin fiyatını dolaylı yoldan ciddi şekilde kırar. X58 yonga setli anakartların fiyatı 220-250$ seviyesinde ki bu en düşük fiyat. Genelde daha yüksek. 150$'lık bir anakart çıksa, kafadan 100$ ucuzlamış olur Core i7 platformu. Sonuçta anakart almak mecburi. Ama maalesef de DDR3 şart. Daha önce yaptığımız birçok testte DDR3'ün ancak 1600 modeliyle anlam kazandığını ortaya koymuştuk. OCZ'nin DDR3 1600MHz belleklerinin 2GB modülü 99$. Böyle bir sistemde 4GB'tan aşağısını kullanmayacağınıza göre yuvarlak 200$+KDV'lik bir masraf söz konusu. Ben daha bu hafta KDV dahil 100$'a OCZ Platinum DDR2 1066MHz 4GB kit aldım. Normalde çok az daha pahalı ama nakit ödemede indirim oluyor. Ev kullanıcısı hatta profesyonel kullanım için de hızdan önce miktar gelir. Eğer çalıştırdığınız uygulamaya yetecek kadar belleğiniz yoksa, onun hızlı olması size yaramaz. Önce miktarı garantileyip sonra hız tercihi yapmalısınız. Bu durumda ekonomik krizin DDR2'nin ömrünü uzattığını da söyleyebiliriz. Sadece bellek fiyatı bile I7'nin satışına ket vuruyor.

Bunların haricinde önemli bir konu daha var satışları etkileyen. Üst segment ürünleri, ev kullanıcıları için fazla iyiler. Şu an render gibi hızlı işlemci ihtiyacı asla bitmeyecek uygulamalar haricinde, oyun, fazla abartılı olmayan resim işleme uygulamaları, video işleme uygulamaları, çift çekirdekli işlemcilerde gayet performanslı çalışıyorlar. Üstelik video edit için artık GPU'lar da devrede. Birçok yazılım daha fazla çekirdekle daha hızlı çalışmadığı gibi, 64-bit desteği de hala çok sınırlı. 64-bit demişken, bu yılın anahtar kelimelerinden biri bu olacak. Yazılım desteği geldiği için değil, artık ev kullanıcıları bile düşen bellek fiyatları nedeniyle 4GB bellek almaktan çekinmiyor. 2GB üzeri bellek kullanmak için de 64-bit işletim sistemi şart. Yoksa ortalama 3GB belleğiniz oluyor. Bununla ilgili güzel bir yazıyı Özkan geçtiğimiz günlerde yayınladı. Burada sevimsiz olan durum XP'nin 64-bit versiyonunun kötü olması. 64-bit XP üvey evlat muamelesi görüyor Microsoft'tan. Öte yandan en çok küfür yiyen işletim sistemi Vista'nın 64-bit versiyonu çok beğeniliyor. XP'den performanslı çalıştığını çok kişiden duydum. Bunda elbette 64-bit Vista kullananların minimum 4GB bellek kullanmaları da etkili. 32-bit XP 2-3GB bellekle çalışmak durumunda. Vista'nın bellek düşmanı olduğunu düşünürsek, bol bellekle performanslı hale gelmesi doğal. Biraz da ince ayar bilgisi ile Vista daha az hantal hale gelebiliyor. Kullandığınız donanımların Vista 64-bit uyumlu olmasına dikkat edin. Web Cam gibi çerez donanımlarda sıkıntı olabiliyor. Vista sürücüsü var görünüyor ama bir bakıyorsunuz sadece 32-bit. Yeni ürün alırken bile konrol edin. 64-bit sürücüsü olup olmadığından emin olmadığınız ürünleri almayın. Şu an kullanmıyor bile olsanız, ileride sırf daha fazla bellek kullanabilmek için Vista 64-bit'e geçmeniz gerekebilir.

Bu girişten sonra sistem önerilerine geldi sıra. Ekonomik sistemlerle başlayayım yine. Geçen ay önerilen sistemlerden ufak tefek farklar var.

Ekonomik Oyun Sistemi
Sistemi pek ekonomik bulmayabilirsiniz ama bizim derdimiz en ucuz bilgisayarı toplamak değil. Amaç, işe yarar bir oyun bilgisayarı toplamak. Gerçekten ekonomik sistem önerilerimiz için ise ekonomik kriz sistemimize bakabilirsiniz.

Ekonomik Oyun Sistemleri

İşlemci Intel Core 2 Duo E5300
Athlon64 X2 5200+ (AM2)

Anakart Gigabyte EP45 DS3L
BIOSTAR TA770 A2+
Ortak Parçalar

Bellek 2 GB OCZ DDR2-1066 (1GB x 2 )

Hard Disk 500GB Samsung 7200rpm SATAII (16 MB tampon bellek)

Ekran Kartı Sapphire Radeon HD 4830 512 MB

Ses Kartı Entegre

Optik Sürücü Samsung SH-S203B 20x SATA DVD Writer

Hoparlör yok

Kasa ASUS TA-951 350W

Monitör 19" LG W1952S veya W1954SM LCD

Disket Sürücü Standart

Klavye+Fare A4Tech klavye + A4 Tech XL-750BF

Toplam 690$
646$

+%18 KDV 814$
762$
Neden önerdik?
Intel sistemin biraz daha yüksek işlemci gücü var. Ancak sistemler ekran kartı limitli olduklarından, işlemciler bir fark ortaya koyamıyor. Intel sistemin overclock başarımı da daha yüksek. Daha önce 7 serisi işlemci öneriyorduk. Intel sistem genelde hep biraz pahalı kaçtığından, hiç olmazsa o pahalılığın hakkını işlemci gücü farkıyla verelim diyorduk ama bu lüksümüz kriz döneminde yok. O yüzden oyun için yine performanslı olan E5300 işlemcisini seçtik.

Sistemlerin Oyun performansları ise Radeon HD4830 sayesinde gayet tatmin edici. İsterseniz 20" ya da 22" monitör alıp 1680×1050 çözünürlüğünü kullanabilirsiniz.

AMD sistem ise biraz daha ekonomik. Aradaki fark HD4850 aldırabiliyor. Eğer overclock düşünürseniz, Athlon X2 7750 Black Edition'ı düşünebilirsiniz. 5200+ ile arasında 30$ fark var. Black Edition kırpılmış Phenom olduğu için daha performanslı, daha az ısınıyor ve çarpan kilidi olmadığı için rahatlıkla overclock edilebiliyor.

İki sistemde de oyun performansını yükseltmek için, ekran kartını yükseltmeniz gerek. Belleği de 4GB yapabilirsiniz.

Kasa Asus'un 350Watt güç kaynağı ile geliyor. Bu sistemlere yeter. Genişletme düşünenler Akasa Zen 520W modeline bakabilir.

Bu sistemleri ucuzlatmak için parça kırpmayın. Onun yerine bir sonraki sisteme göz atın.

Güncel fiyatları ve ürünlerin nerelerde satıldığını bulmak için Teknofiyat arama motorunu kullanabilirsiniz.


Ekonomik Kriz Oyun Sistemi
Bu sistem, doların ani yükselmesi gibi kriz durumlarında ya da siz mali açıdan zorlanıyor ve ekonomik sistemi bile pahalı buluyorsanız almanız gereken sistem. Özelliği ise oyun oynatabilmesi ve ucuz olması. Overclock ve güncelleme imkanları kısıtlı.

Ekonomik Kriz Oyun Sistemi

İşlemci
Athlon64 X2 5200+ (AM2)

Anakart
Asus M2A-MX (AMD 690V)
Ortak Parçalar

Bellek 2×1 GB OCZ DDR2-1066MHz
Hard Disk 320GB Samsung 7200rpm (16MB tampon bellek)

Ekran Kartı Sapphire Radeon HD4670
Ses Kartı Entegre

Optik Sürücü Samsung SH-S203B 20x SATA DVD Writer

Hoparlör yok

Kasa Asus TA-951 350Watt

Monitör 17" LG 1755S LCD

Disket Sürücü Standart

Klavye+Fare A4Tech klavye + A4 Tech XL-750BF

Toplam

534$+KDV

+%18 KDV

630$Sistemin üç değişmezi var. 2 GHz üzeri işlemci, Radeon HD4670 seviyesinde ekran kartı ve 2GB RAM. Bunlar olmadan o sisteme oyun sistemi denmez. Anakart olarak fiyat düşürmemiz gerektiğinden 690V yonga seti önerdik. Ekran kartı olarak daha fazla verebilen, GeForce 9600GT de alabilir.

Diskler Samsung 320 GB olarak değişti. Seagate 7200.10 modelleri 250 GB olarak var ancak fiyatlar çok gerilediği için 320 GB'a çıktık.

Sistemde hoparlör yok. Onu size bıraktık. Elinizde olabilir. Bu sistemin çok fazla ek özelliği ve genişletilebilirliği yok. Bunu bilerek alın.

ALINTIDIR...
avatar
uFucK
Deneyimli
Deneyimli

Mesaj Sayısı : 26
Kayıt tarihi : 01/10/09
Yaş : 24
Nerden : 11/A/A

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz